Poštovani posetioci,
zbog velikog interesovanja u ovoj jubilarnoj desetoj godini provedenih sa vama, odlučili smo da unapredimo portal i postavimo internet prodavnicu sa kompletnom opremom za proizvodnju rakija i vina, inox tankovi, poplipropilenska burad, staklena ambalaža i oprema za punjenje i zatvaranje, uredjaji za filtriranje. Uskoro u ponudi najbolje rakije i vina, a našu trenutnu ponudu možete pogledati na Prodavnica
Inox burad za vino i rakiju raznih zapremina Procitaj vise
Enzimi, kvasci za vino, rakiju, pivo, enološka sredstva Procitaj vise
Veliki izbor pumpi za pretakanje tečnosti, filteri, prese Procitaj vise
U cilju pravilnog izvodjenja procesa destilacije koji se sastoji iz 3 osnovne faze razdvajanja frakcija potrebno je često meriti jačinu rakije pri samom pečenju. Za ovu svrhu a takodje i za odredjivanje količine alkohola dobijenog destilata uglavom se koriste instrumenti za merenje koji se nazivaju alkoholometri koji mere na bazi različitih specifičih težina etanola i vode. Pomoću njih se izmerene vrednosti ne izražavaju u specifičnim težinama, već u volumnim tj. zapreminskim procentima (%vol). Volumni procenat (%vol) predstavlja broj litara čistog, 100% alkohola koji se sadrži u 100 litara pića. To znači da rakija jačine 45 %vol, u 100 litara sadrži 45 litara čistog alkohola i 55 litara vode.
Princip rada alkoholometra. Uzme se uzorak rakije i naspe u čistu menzuru. Suv alkoholometar se uroni u rakiju, sačeka da se umiri tako da ne dodiruje zidove i dno menzure. Vrednosti se očitavaju na onom mestu gde tečnost seče skalu alkoholometra (kao kod Ekslovog širomera). Alkoholometri obično na sebi imaju ugradjen termometar i baždareni su na 15ºC ili 20ºC u zavisnosti od proizvodjača. Da bi odredili pravu jačinu pića potrebno je koristiti redukcione, podrumske tablice koje dolaze sa alkoholometrom i uputstvom.
Pravilnik o metrološkim uslovima za alkoholometre možete pronaći ovde.